+48 503 604 864 info@mlsport.pl

Wyprawa rowerowa na Bornholm. BORNHOLM to wyspa Morza Bałtyckiego należąca do Danii określana mianem „raju dla rowerzystów”. I na pewno nie bez powodów. Ma to swoje uzasadnieniem m.in. w tym, iż jej obwód wynosi nieco powyżej 100 km, a długość znajdujących się na niej tras rowerowych to 230 km (jest ich w sumie 26). Większość z nich to drogi asfaltowe, świetnie przygotowane pod turystów rowerowych, a te które prowadzą przez lasy to utwardzone dukty leśne, które można pokonać bez problemu rowerem miejskim. Na dodatek mam wrażenie, że są one równiejsze od mojego stołu. Dodatkowym atutem jest to, iż kierowcy samochodów zwracają szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo, co rzadko jeszcze możemy spotkać na polskich drogach. To czego nie spotka się również w Polsce to, że nie musisz się martwić o bezpieczeństwo Twojego roweru, kiedy udasz się do sklepu, czy na zwiedzanie okolicy.

Duże wrażenie robią tutaj nie tylko ścieżki rowerowe, ale także infrastruktura noclegowa, która jest wyśmienicie przygotowana pod turystę rowerowego. Mamy do dyspozycji wiele hoteli i pensjonatów, ale moim skromnym zdaniem, jak każdy „zapalony” rowerzysta preferuje sen „bliżej natury” czytaj w namiocie. Najwyższy standard zapewniają campingi, które są wyposażone pełne zaplecze sanitarne (toalety, prysznice, pralki), kuchnie, czy pomieszczenia do spożycia przygotowanego posiłku, gdzie możesz również oglądnąć tv, czy skorzystać z wi-fi. Na terenie campingów często znajdziemy również baseny, place zabaw dla dzieci, czy miejsca na ognisko oraz grilla.

Bornholm dysponuje również tanimi polami noclegowymi zlokalizowanymi przy prywatnych gospodarstwach. Tutaj standard jest już nieco niższy. Do dyspozycji jest toaleta, czasami prysznic (z ciepłą wodą dodatkowo płatną). Za skromną opłatą otrzymujemy przeważnie uroczo zlokalizowane pole namiotowe oraz miejsce na ognisko, czy grilla.

Turyści podróżujący po wyspie mogą również skorzystać z bezpłatnych noclegów tzw. schronów – są to chaty, bądź małe domki bez jakiejkolwiek infrastruktury sanitarnej. Do dyspozycji pozostaje jedynie miejsce pod dachem na nocleg oraz miejsce na grilla, czy ognisko.

Południowa część wyspy jest wypłaszczona i oferuje szerokie plaże o drobniutkim piasku. Jedną z nich jest Dueodde. W słoneczny dzień, ale również i wietrzny obowiązkiem są okulary przeciwsłoneczne. W pierwszym przypadku chronią od silnego nasłonecznienia, które potęguje biała barwa piasku, w drugim natomiast chroni oczy przed wpadającymi drobinkami piasku w oczy. Polecamy wybrać się do znajdującej się tutaj latarni morskiej, z której roztacza się przepiękny widok na morze i najbliższą okolicę. Co ciekawe Morze Bałtyckie w tej części jest znacznie cieplejsze niż w Polsce, a to ze względu na przepływający tędy ciepły prąd morski.

Północ wyspy to całkowicie inne ukształtowanie terenu. Znajdziemy tutaj strome klify skalne, a tym samym liczne podjazdy i zjazdy. Polecamy odwiedzić znajdujący się w zachodniej części wyspy Jons Capel oraz w północno zachodniej części ruiny zamku Hammershus. W dobrą pogodę z klifów zamku można dostrzec Szwecję oddaloną od Bornholmu o jakieś 30 km.

Bornholm to także urokliwe miasteczka ze swoją oryginalną architekturą (domy sztachulcowe) oraz z przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami, którzy z miłą chęcią udzielą pomocy, czy porady dla zagubionych turystów. Tak naprawdę trudno się tutaj zgubić. Ścieżki rowerowe są bardzo dobrze oznaczone i nawet początkujący turysta z łatwością odnajdzie drogę do celu. W związku z niewielką powierzchnią Bornholmu, wyspę tą można poznać w całości i  wystarczy na to 5-6 dni przy spokojnej jeździe i pokonywaniu dziennie około 30-50 km.

Poziom trudności tras waha się od łatwego do średniego. Tak jak wspomniałem północ wiąże się z licznymi podjazdami i tu można spodziewać się zwiększonego wysiłku. Pozostała część wyspy to płaskie ukształtowanie terenu i dobra nawierzchnia (szuter, ścieżki leśne i asfalt). Na terenie nieosłoniętym lasem trzeba wziąć pod uwagę często występujące tutaj silne wiatry, ale obeznany z wyspą przewodnik na pewno pozwoli ominąć tę niedogodność wybierając mniej narażone na wiatr trasy.

Wyspę poleciłbym do przejechania każdej osobie, która posiada podstawową sprawność fizyczną, a jej rower nie wisi od ponad 3 lat w zakurzonej piwnicy. Jeżeli jesteś aktywną osobą i lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu (i nie zawsze musi to być rower), na pewno wyjazd sprawi Ci ogromną przyjemność. O zmęczeniu, które może się pojawić, pozwala zapomnieć piękne otoczenie.

Jaki rower będzie najlepszy na Bornholm?  Polecamy rower krossowy, bądź trekkingowy. Pamiętaj, aby sprawdzić go bezpośrednio przed wyjazdem, w dobrym serwisie rowerowym np. laski.

Proponowany program zwiedzania Bornholmu.

1 dzień

Trasa ok. 20 km: w zależności od portu, do którego wpływa prom. I opcja Nexo – Aakirkeby (prom z Kołobrzegu w 2022 roku wyprawy z tego promu są wstrzymane). II opcja Ronne – Aakirkeby (prom z Świnoujścia).

Niemal cała droga to droga asfaltowa. W Ronne część trasy może prowadzić drogami współdzielonymi z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Pomimo wysokiej kultury jazdy miejscowych kierowców samochodów, należy zachować szczególną uwagę podczas poruszania się w mieście. Zalecamy po dotarciu do portu i „zapakowaniu” ekwipunku na rowery, ruszyć w drogę na kemping. Polecamy kemping w miejscowości Aakirkeby.

2 dzień

Trasa ok. 45 km: Aakirkeby – Ekkodalen – Rytterknægten – Gudhjem – Aakirkeby

Atrakcje

Ekkodalen (nr 2 na mapie aplikacji)

Rytterknægten (nr 3 na mapie aplikacji)

Gudhjem Mølle (nr 6 na mapie aplikacji)

Alimndingen

Gudhjem Røgeri (nr 7 na mapie aplikacji

Gudhjem glasrøgeri (nr 8 na mapie aplikacji)

Karamel Kompagniet (nr 9 na mapie aplikacji)

Kościół w Østerlars (nr 10 na mapie aplikacji)

Zagroda dzikich żubrów (nr 12 na mapie aplikacji)

3 dzień

Trasa ok. 36 km: Camping Aakirkeby – plaża Dueodde – camping Aakirkeby

Odpoczynek na plazy w Dueodde należy koniecznie połączyć z odwiedzeniem latarnii morska (nr 3 na mapie aplikacji) zlokalizowanej na  plaży w Dueodde, z której roztacza się fantastyczny widok na wybrzeże i  południe Bornholmu.

Wyprawa rowerowa na Bornholm – Dueodde
Wyprawa rowerowa na Bornholm – Dueodde

4 Dzień

Trasa ok. 48 km: Camping Aakirkeby – Ostermarie – Listed – Svaneke – Aarsdale – Camping Aakirkeby

Atrakcje

Bechs Molle (nr 6 na mapie aplikacji)

Svaneke Vandtarn (nr 7 na mapie aplikacji)

Svaneke Røgeri

Svaneke Bolcheriet (nr 9 na mapie aplikacji)

Svaneke Bryghus (nr 10 na mapie aplikacji)

Svaneke Kirke (nr 11 na mapie aplikacji)

Arsdale port (nr 12 na mapie aplikacji).

Arsdale Molle (nr 13 na mapie aplikacji)

Rokkestenen (nr 14 na mapie aplikacji)

Paradisbakkerne (nr 15 na mapie aplikacji)

Wyprawa rowerowa na Bornholm

5 dzień

Trasa ok. 38 km: Camping Aakirkeby – Joboland – Camping Aakirkeby

Atrakcje

Joboland (nr 3 na mapie aplikacji) – park rozrywki na Bornholmie; wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Zalecamy zarezerwowanie sobie tutaj całego dnia.

6 dzień

Trasa ok. 77 km: Camping Aakirkeby – Nyker – Hasle – Jons Kapel – Hammerhus – Camping Aakirkeby

Atrakcje

Nyker Kirke (nr 3 na mapie aplikacji)

Jons Kapel (nr 5 na mapie aplikacji)

Hammershus (nr 6 na mapie aplikacji)

Jeziora Hammerso i Opalso (nr 7 na mapie aplikacji

Madsebakke (nr 8 na mapie aplikacji)

Dondalen (nr 9 na mapie aplikacji)

Wyprawa rowerowa na Bornholm – Hammerhus
DWyprawa rowerowa na Bornholm – Hammerus
Wyprawa rowerowa na Bornholm – JONS CAPEL

7 dzień

Trasa ok. 38 km : Camping Aakirkeby – Ronne – Camping Aakirkeby

Atrakcje

Nylars Church (nr 2 na mapie aplikacji)

Bornholm Museum (nr 4 na mapie aplikacji)

Store Torv (pkt. 5 na mapie aplikacji) rynek miasta.

najmniejszy dom w Rønne (pkt. 6 na mapie aplikacji)

Sankt Nicolai Kirkedom (pkt. 7 na mapie aplikacji)

Latarnia Morska (pkt. 8 na mapie aplikacji)

Wyprawa rowerowa na Bornholm
Wyprawa rowerowa na Bornholm
Wyprawa rowerowa na Bornholm

8 dzień

Trasa ok. 27 km : Camping Aakirkeby – Nexo – Camping Aakirkeby

Atrakcje

Nexo – drugie pod względem wielkości miasto na wyspie; zamieszkuje je około 4 tysiące mieszkańców. Znajduje się tu największy port rybacki. Ze względu na ograniczenia w połowach, większość hal przetwórstwa rybnego została zamknięta i przekształcona w inne formy działalności – obecnie działa i rozwija się dzięki turystyce. W trakcie II wojny światowej miasto niemal całkowicie zostało zrujnowane.

Balka plaża (pkt. 3 na mapie aplikacji)

Nexo Kirche (pkt. 4 na mapie aplikacji)

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland (pkt. 5 na mapie aplikacji)

Nexo Gamle Rogeri (pkt. 6 na mapie aplikacji)

Nexo Museum (pkt. 7 na mapie aplikacji)

Nexo port (pkt. 8 na mapie aplikacji).

Oczywiście przedstawiony plan zwiedzania można wydłużyć, skrócić, a tym samym dostosować do własnych planów.

Jeżeli jesteście zainteresowani przewodnikiem rowerowym po Bornholmie to zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziecie tutaj przewodnik rowerowy w postaci pliku pdf,  zawierający takie informacje jak:

– 8 dniowy opis trasy prowadzący przez wyspę Bornholm, w tym opis nawierzchni oraz miejsc, w których trzeba zachować szczególną ostrożność, listę i opis atrakcji turystycznych znajdujących się na trasie, w tym miejsca polecane dla dzieci, wypożyczalnie i serwisy rowerowe, miejsca noclegowe na polach campingowych, tanich polach namiotowych oraz schronach (bezpłatne miejsca noclegowe), adresy aptek i szpitali oraz niezbędne i praktyczne informacje dotyczące Bornholmu.

Osoba, która zakupi przewodnik otrzyma GRATIS:

– przebieg trasy rowerowej w aplikacji mapy.cz;

– instrukcję do instalacji i obsługi aplikacji mapy.cz na telefony komórkowe (plik pdf oraz mp4);

– listę miejsc noclegowych oraz atrakcji turystycznych zapisanych na w mapie aplikacji (pozwala jednym kliknięciem na wybór miejsca docelowego, do którego chcemy dojechać).

Teraz pozostaje spakować swoje rzeczy i ruszyć w niezapomnianą przygodę. Więcej informacji na temat Bornholmu znajdziesz w naszych przewodnikach rowerowych.

https://sklep.mlsport.pl/