+48 503 604 864 info@mlsport.pl

Wypadki rowerowe. Czy możemy wpłynąć na zmniejszenie ich ilości? Jak zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci (zobacz jak widzą nas kierowcy nocą na drodze)?

Statystyki policyjne wyraźnie wskazują, iż liczba wypadków, w których uczestniczą poruszające się na rowerze dzieci i młodzież w wieku 0-17 lat stale wzrasta i wyniosła odpowiednio:

Wypadki rowerowe – statystyka liczby wypadków wg. Głównej Komendy Policji

2018 roku – 255 wypadków

2019 roku – 350 wypadków

2020 rok – 420 wypadków

Stale rosnące statystyki wypadków rowerowych mogą mówić o wzroście liczby użytkowników jednośladów w tej kategorii wiekowej, co mnie przynajmniej bardzo cieszy (oczywiście wzrost liczby użytkowników, a nie wypadków). Jednocześnie wspomniane statystyki ukazują zbliżone wyniki (ale z malejącą tendencją) osób, które zginęły w trakcie poruszania się na rowerze:

Wypadki rowerowe – statystyka liczby zabitych wg. Głównej Komendy Policji

2018 roku – 6 os. zginęło

2019 roku – 5 os. zginęło

2020 rok – 5 os. zginęło

Pomimo wzrastającej liczby wypadków widzimy, iż liczba osób, które zginęły zmalała w stosunku do roku poprzedniego. Prawdopodobnie ma na to wpływ zwiększanie bezpieczeństwa użytkowników jednośladów. Jakie to elementy wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa tego statystyki nie ujmują, ale my jako rodzice (również użytkownicy jednośladów) możemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa swoich pociech. W jaki sposób?

Oto kilka przykładów, których zmiana, bądź wprowadzenie pozwoli nam i naszym dzieciom, czuć się bezpieczniej na rowerze.

1. Z tego względu, iż coraz więcej dzieci korzysta z roweru jako środka lokomocji w dotarciu do szkoły, ciekawym pomysłem wydaje się ograniczenie prędkości przy szkołach poprzez znaki, progi zwalniające, policyjne, czy rodzicielskie patrole. Jednym z nowatorskich programów, które obecnie testowane są w szkołach we Wrocławiu jest tzw. Program „Schulstrasse”. Pisaliśmy o nim więcej w tym artykule.  

2. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów ma odpowiedni ubiór (odblaski) oraz odpowiednie oświetlenie rowerowe. Przykładowo kask na głowie rowerzysty o jaskrawym kolorze, działa jak latarnia morska dla statków szukających bezpiecznej drogi do portu. Większość z nas jest codziennym użytkownikiem samochodu i wiemy, jak ogromnie pomocne dla nas w zobaczeniu rowerzysty odgrywa jego ubiór oraz oświetlenie roweru. Może warto spojrzeć na rower swój i dziecka i zwiększyć jego widoczność na drodze.

3. Nauka bezpiecznej jazdy – czyli edukacja dzieci już od najmłodszych lat. Takie działania powinny spoczywać na barkach przede wszystkim rodziców oraz szkoły. Pamiętajmy nasze dzieci nie będą takie jakie my chcemy, aby były, ale będą takie, jaki my dajemy im przykład. Jeżdżąc na rowerze bądźmy dla nich odpowiednim wzorem do naśladowania (zarówno pod względem zachowania na drodze, ubioru  np. kask – nic się nie stanie jak się nam fryzura popsuje – oraz przygotowania roweru do ruchu po drogach). Warto pozwolić dziecku jechać z przodu i obserwować jego zachowania, a także jechać przed dzieckiem i pokazać mu jak my zachowujemy się na drodze (zwróćmy uwagę, gdzie powinniśmy prowadzić nasze pierwsze lekcje z dzieckiem – bezpieczne miejsca z dala od ruchu samochodowego).

Szkoła – to tutaj uczestnicy pogłębić mają swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego, a także zdać egzamin na kartę rowerową.

4. Wspólne przejazdy w grupach pod opieką osoby dorosłej. Serdecznie zapraszamy na nasze inicjatywy, podczas których uczestnicy mogą dowiedzieć się na temat bezpieczeństwa w podróży na rowerze oraz sprawdzić swoje umiejętności jadąc z nami na małą wyprawę.

5. Największa skuteczność na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów to po prostu oddzielenie ruchu samochodowego od ruchu rowerowego, czyli budowa ścieżek rowerowych. Można powiedzieć, że to już nie leży w naszej kwestii. Łatwo powiedzieć i zostawić ten temat. A może znajdzie się kilku prężnych rodziców, którzy poruszą niebo i ziemię, aby miasto, czy gmina zajęło się tą sprawą.

Widzimy jedno. Jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu oraz sposobem spędzania wolnego czasu. Powoduje to stały wzrost użytkowników jednośladów, a tym samym niebezpieczeństwo wystąpienia wypadków. Zastanówmy się jak możemy wyposażyć siebie i nasze dzieci, zarówno w wiedzę jak i odpowiedni dobór elementów poprawiających naszą widoczność, aby za wszelką cenę uniknąć znalezienia się w statystykach wypadków drogowych Głównej Komendy Policji.

Do zobaczenia na dwóch kółkach 🚲