+48 503 604 864 info@mlsport.pl

Bezpieczeństwo dzieci = spokojna głowa nas rodziców.

Krótko na temat bezpieczeństwa nas i naszych dzieci. Święta Bożego Narodzenia już za pasem, a więc oznacza to, że i dni stają się jedne z najkrótszych w roku. Widoczność nas i naszych dzieci, jako przechodniów, czy rowerzystów z tego powodu jest ograniczona. Wpływ na to, ma nie tylko krótszy dzień, ale również pogarszające się warunki atmosferyczne. Na te dwa czynniki jednak nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na inny element. Nasz ubiór, czyli np. elementy odblaskowe, w które wyposażymy siebie, swoje dziecko, czy rower na którym się porusza.

Proszę spojrzeć na dwa poniższe zdjęcia. Specjalnie do nich przygotowałem mój rower. Na przednim kole zainstalowałem odblaski oraz założyłem oponę wyposażoną w odblaskową taśmę. Tylne koło natomiast nie ma zainstalowanego żadnego odblasku, ani nie jest wyposażone w taśmę odblaskową.

Bezpieczeństwo - rower widoczny nocą z 5m
Bezpieczeństwo – rower widoczny nocą z 5m
Bezpieczeństwo - rower widoczny nocą z 10m
Bezpieczeństwo – rower widoczny nocą z 10m

W łatwy sposób możecie się przekonać, jak widoczni jesteście Wy, czy Wasze dzieci poruszające się po zmierzchu.

Niemal każdy z nas przemieszcza się na co dzień samochodem. Wiemy jak pogarsza się widoczność, kiedy słońce zajdzie za horyzont, czy np. kiedy pada deszcz, śnieg, czy jest mgła. Wyobraźcie sobie osobę, która porusza się bez odblasków, a Wy jedziecie samochodem. Zobaczenie takiej osoby jest wręcz niemożliwe, a na dodatek z powodu zimowych warunku atmosferycznych długość naszej drogi hamowania znacząco się wydłuża. Bezpieczeństwo takiej osoby jest po prostu znikome. Inaczej wygląda sprawa, gdy osoba jest wyposażona w elementy odblaskowe, o czym możemy się przekonać widząc przednie koło w rowerze w dwóch powyżej zamieszczonych zdjęciach. Co nam to da? Wówczas będziemy mieli dłuższy czas na reakcję, a tym samym możliwość zatrzymania pojazdu, czy wyminięcia danej osoby.

Warto spojrzeć do szafy, czy ubiór mój i mojego dziecka ma elementy odblaskowe oraz do garażu, czy piwnicy, czy Wasze rowery wyposażone w takie odblaski.

Do zobaczenia na dwóch kółkach 🚲.