+48 503 604 864 info@mlsport.pl

Zachowanie rodzica podczas zajęć dziecka, to bardzo często poruszany temat szczególnie w środowisku trenerskim. Oto „6 przykazań rodzica podczas zajęć sportowych dziecka”, które prosimy wymagamy , abyś wykorzystał (o ile musisz, bo może już to robisz) podczas Twojej obecności na zajęciach sportowych Twojego dziecka.

Zachowanie rodzica podczas zajęć dziecka – 6 przykazań

1 przykazanie – chwalimy, chwalimy i jeszcze raz chwalimy.

Jeżeli dziecko popełni błąd to nic złego. To same dobro, o ile nie popełnił go celowo. Błąd jest czymś POZYTYWNYM. Każdy etap nauki związany jest z popełnianiem błędów. Jeżeli małe dziecko stawiała pierwsze kroki i ciągle upada, co robi rodzic? Krzyczy, krytykuje, zwraca uwagę na błędy? Mówi: „Lewą nogę źle postawiłeś, prawą wyżej, co Ty robisz”. NIE. Cieszy się, chwali, tylko po to, aby podejmowało kolejne próby. Zróbmy to samo podczas naszych treningów. Nikt z uczestników zajęć nie popełnia błędów celowo. Każdy chce skierować piłkę do bramki, do kolegi. Zrozummy, że dziecko daje z siebie, ile tylko potrafi. Dziecko samo oceni siebie po nieudanej akcji i nie potrzeba mu innych destrukcyjnych głosów.

2 przykazanie – oklaski, przyśpiewki.

To niesamowita radość dla Twojego dziecka. Doda mu energii do działania. Kiedy dziecko usłyszy pozytywny głos KIBICA-RODZICA rośnie jego zaangażowanie w podejmowane działania, a na tym nam trenerom najbardziej zależy. Więc klaszczmy, śpiewajmy nie tylko podczas udanych akcji naszych Pociech.

3 przykazanie – okazujemy zainteresowanie podczas gry.

Dziecko po każdej akcji, dotknięciu piłki szuka Twojego wzroku, docenienia, zauważenia swoich starań (NIE TYLKO UDANYCH PRÓB). Potrzebne jest mu Twoje zainteresowanie, wsparcie. I oto my trenerzy Ciebie prosimy.

Zachowanie rodzica podczas zajęć dziecka – czego nie robisz podczas treningów/zawodów dziecka:

4 przykazanie – nie podpowiadasz dziecku co ma zrobić – chociażby język Cię świerzbił.

5 przykazanie – nie krytykujesz dziecka za podejmowane działania lub ich brak.

6 przykazanie – Nie porównujesz dziecka do innych dzieci będących na boisku.

UWAGA!!! KAŻDEMU RODZICOWI-KIBICOWI NIESTOSUJĄCEMU SIĘ DO NASZEGO REGULAMINU, ZOSTANIE PRZYDZIELONY KARNY CUKIEREK „MORDOKLEJKA”

Dziękuję za zapoznanie się artykułem:

„Zachowanie rodzica podczas zajęć dziecka – 6 przykazań”.

Mam nadzieję, że pomoże Ci on w pracy z dzieckiem.

Chciałbyś sprawdzić, co jeszcze możesz zrobić, aby Twoje dziecko było zmotywowane do podejmowania wysiłku/prób? Zapraszamy do kolejnego artykułu dotyczącego stosowania pochwał