+48 503 604 864 info@mlsport.pl

Jak zachęcić dziecko do sportu? Często w swojej pracy otrzymywałem i nadal otrzymuję pytania od rodziców, dotyczące sposobu zachęcenia dzieci do uprawiania sportu. To pytanie zawsze mnie cieszy. Świadczy o tym, iż rodzice mają świadomość, jak ważny jest ruch w życiu dziecka. Wiedzą, że wraz z rozwojem fizycznym w parze idzie i rozwój psychiczny. Mam jedynie pytanie, czy zależy im bardziej na tym, aby dziecko poprzez ruch stawało się sprawniejsze, zdrowsze, czy na tym, żeby w domu było bardziej spokojne, ponieważ wyszumiało się już na zajęciach. Jeżeli reprezentujesz pierwszy pogląd będzie Ci łatwiej zachęcić dziecko do ruchu.

Oto 5 sposobów, które pokażą Ci jak zachęcić dziecko do sportu:

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w dziecku.

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w dziecku tzn. uprawiaj sport, ruszaj się, bądź aktywna/aktywny. Pokaż dziecku, że ruch jest czymś ważnym, niezbędnym w Twoim życiu, że uprawiasz go cyklicznie i nie jest czymś sporadycznym, co zdarza Ci się w życiu robić. Wiesz jak mnie rodzice zachęcili do uprawiania sportu – ojciec niemal codziennie zabierał mnie na podwórko grać razem (we dwójkę) w piłkę nożną. Z czasem zacząłem grać z kumplami, następnie w klubie sportowym. Dziś inicjatywę ruchu podejmuję sam. Chodzę biegać, rozciągam się, ćwiczę w domu, chodzę na zorganizowane treningi. To rodzice zasiali we mnie to ziarno, które dziś wydaje plon.

Zachęcaj dziecko do sportu/ruchu od najmłodszych lat.

Zachęcaj dziecko do sportu/ruchu od najmłodszych lat. Niech widzi Cię będąc jeszcze w kołysce, jak Ty się ruszasz, jak wychodzisz z nim w wózku na spacer, bądź pobiegać.

Niech widzi Twoje rzeczy treningowe na krześle, jak będzie już starsze.

Aktywnie spędzaj z nim czas wolny (urlop, weekend) – rower, wędrówki etc. Zapisz go na zajęcia sportowe, jak będzie w żłobku, przedszkolu. Im wcześniej zacznie, tym szybsze będą efekty.  Sport/ruch jest jak narkotyk. Sport/ruch tak głęboko wszedł mi w głowę, że dziś czuję się źle, gdy go nie zażyję. Czy chcę zażywać codziennie tego narkotyku czyt. czy chce  mi się uprawiać sport? Szczerze. NIE. Wolałbym posiedzieć w domu, poczytać książkę, spędzić czas z żoną, spotkać się ze znajomymi, oglądnąć film etc. Ale w mojej głowie istnieją dwa głosy. Jeden mówi siądź, nie masz siły, jesteś zmęczony. Drugi mówi idź, działaj, ruszaj się, pobiegaj, dzięki temu odpoczniesz psychicznie, nabędziesz witalności i siły, poczujesz się szczęśliwy. Wysłuchanie jednego z nich daje mi po wszystkim wielką radość i przyjemność. Którego to chyba wiesz? Czuję, że jest we mnie coś wewnątrz zasiane już wtedy, gdy byłem dzieckiem, co mówi mi idź się poruszaj.

Pomóż mu w wyborze dyscypliny.

Pomóż mu w wyborze dyscypliny. Nie wybieraj dyscypliny za niego, ale daj mu możliwość wyboru. Przedstaw mu dostępną w Twojej okolicy ofertę sportową, a on ma zdecydować, którą wybierze.  Niech próbuje, smakuje jak najwięcej możliwości, aż trafi na tą, która będzie odpowiednia dla niego.

Sprawdź trenera/instruktora/firmę prowadzącą zajęcia sportowe.

Sprawdź trenera/instruktora/firmę prowadzącą zajęcia sportowe. Wysłuchaj opinii na ich temat. Czasami zdarza mi się słyszeć, że dziecko nie chce zapisać się na zajęcia sportowe, ponieważ poprzedni trener zraził dziecko do sportu. Dziecko, które poszukuje dla siebie interesującego sportu, zostaje przy nim w dużej części, przez osobę, która prowadzi zajęcia.

Wspieraj dziecko w jego działaniach sportowych.

Wspieraj dziecko w jego działaniach sportowych. Chwal, kibicuj. Kiedy widzisz swoje dziecko na zajęciach, zawodach skup swoją uwagę na nim. Odłóż telefon, rozmowę z inną osobą etc. Obdarz uśmiechem, oklaskami, w górę wzniesionymi rękami, pozytywnymi okrzykami. Nie wywieraj presji, nie oczekuj cudów, ale chwal, wspieraj gestami i pozytywnymi słowami. Chociaż by było najsłabsze spośród wszystkich – chwal za podejmowane działania, nie umiejętności.

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Pamiętaj zachęcanie dziecka do sportu to nie jest jednorazowa inicjatywa. Jest to ciągły proces, który będzie trwał przez całe życie. Nawet kiedy będziesz już w podeszłym wieku, ale nadal bedziesz uprawiała/uprawiał sport, pozostaniesz wzorem dla swoich dzieci, a wtedy może i wnuków. Babcia, czy dziadek, którzy kipią pozytywną energią, są sprawni fizycznie, zakładają sportowe ciuchy, ćwiczą ze swoimi wnukami, to jest coś wielkiego.

Więc, gdzie i z kim spędzisz dziś swój wolny czas?

Do zobaczenia na sali, boisku, na macie, w lesie, w górach, na rowerze, w parku …

A jak już Twoje dziecko będzie aktywne przeczytaj jak musisz się zachowywać podczas jego zajęć.