+48 503 604 864 info@mlsport.pl
wyprawy rowerowe z dziećmi

Najbardziej atrakcyjne miejsca na wyprawy rowerowe z dziećmi. Rower staje się dla Polaków coraz ważniejszym elementem życia codziennego. Korzystamy z niego nie tylko podczas weekendowych przejażdżek po pobliskich terenach, ale staje się on coraz częstszym wyborem na dłuższe podróże podczas urlopów. Osobom dorosłym ułatwia dojazd do pracy, zamiast stania w korku, dzieciom dojazd do szkoły (badania naukowców pokazują, iż osoby, które jako dzieci jeździły na rowerze, powodują mniej wypadków samochodowych w przyszłości). Łączymy przyjemne z pożytecznym, ponieważ jazda na rowerze wpływa nie tylko na nasze pozytywne samopoczucie, ale także na dalsze elementy zdrowotne naszego organizmu np. zwalcza otyłość, a tym samym wysmukla sylwetkę, poprawia krążenie krwi, a tym samym redukuje choroby układy krążeniowego. O pozytywach jednośladu można by napisać książkę.

Atrakcyjność roweru stale rośnie i nie trudno spotkać w piękny weekendowy dzień rodziny spędzające aktywnie swój czas wolny. Z tego powodu pojawia się coraz więcej zapytań związanych z letnim, rodzinnym wypoczynkiem na rowerze. Na to zagadnienie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

3 najbardziej atrakcyjne miejsca na wyprawy rowerowe z dziećmi.

Doświadczenie zdobyte podczas tysięcy kilometrów przejechanych na siodełku, pozwoliło mi wybrać 3 najbardziej atrakcyjne miejsca na wyprawy rowerowe z dziećmi. Ich atrakcyjność została oceniona pod następującymi cechami:

I. Łatwość w dotarciu na miejsce startu.
II. Bardzo dobra infrastruktura dla turystów rowerowych.
III. Dostępność do miejsc noclegowych przyjaznych rowerzystom (noclegi na jedną noc).
IV. Jak postrzegani są rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego.

Oto 3 najbardziej atrakcyjne miejsca na wyprawy rowerowe z dziećmi:

1. Wyspa Bornholm.
2. Wyspa Rugia.
3. Pojezierze Meklemburskie.

Kolejność ich wymienienia jest zupełnie przypadkowa.

I. Łatwość w dotarciu na miejsce startu.

1. Wyspa Bornholm.

Promy.

Spośród 3 wymienionych miejsc Bornholm jest miejscem, do którego dotarcie zajmie nam najwięcej czasu, a także niestety i będzie to najbardziej kosztowna podróż. Spowodowane jest to przeprawą promową, która trwa od 4 do 6 godzin w zależności od wyboru przewoźnika promowego.

  • Kołobrzeska Żegluga i prom Jantar – dotarcie na miejsce zajmuje od 4,5 do około 5,5 godzin w zależności od warunków pogodowych jakie panują na Bałtyku. Przy wietrznej pogodzie osoby z chorobą lokomocyjną mogą mieć spore problemu – na pokładzie potrafi dobrze nas wybujać.

UWAGA !!! Zdarzają się sytuacje, iż kurs promu może zostać odwołany z dnia na dzień z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Szczegóły dotyczące kursowania promu znajdziecie w linku  www.kzp.kolobrzeg.pl/

  • Bornholmslinjen prom z Sassnitz (miejscowość położona na wyspie Rugii) do Ronne stolicy Bornholmu. Kurs promu trwa około 3,5 h, a na jego pokładzie na pewno nas tak nie wybuja. Szczegóły kursowania promu znajdziecie w linku www.bornholmslinjen.de/

Dojazd pociągiem na miejsce startu.

Do wszystkich miejsc z których startują promy, czyli Kołobrzeg oraz Sassnitz jest możliwość dotarcia pociągami. Przy zakupie biletów podczas podróży na terenie Polski radzimy jak najwcześniej zaopatrzyć się w bilety. W pociągach obowiązują limity na przewóz rowerów.

Dojazd pociągiem do miejscowości Sassnitz. Start ze Szczecina – czekają nas dwie przesiadki – w Pasewalk oraz w Stralsund. W Polsce radzimy zakup biletu bezpośrednio u konduktora w niemieckim pociągu – nie naliczana jest prowizja, jak to ma miejsce kupując bilet w kasie na dworcu.

Tak kształtowały się ceny biletów w pociągach DB (DEUTSCHE BAHN) w poprzednich latach. Bilet uprawniający do podróżowania po bundeslandzie Meckleburg Vorpommern:

1os.     23,00 €
2os.     27,00  €
3os.     31,00  €
4os.     35,00  €
5os.     39,00 €
Rower 5,5 €

Dojazd samochodem na miejsce startu.

W Kołobrzegu znajdziecie pełno miejsc gdzie bezpłatnie możecie zostawić samochód (pozostaje tylko pytanie o jego bezpieczeństwo). Rozwiązaniem najbezpieczniejszym są parkingi płatne.

Odległość ze Szczecina do miejscowości Sassnitz (skąd odpływa prom na Bornholm) to około 250km (w większości autostrada). Tutaj zlokalizowany jest parking, gdzie przed wejściem na pokład promu można bezpiecznie zostawić samochód. Link do tego parkingu znajdziecie tutaj MURKAN PORT.

Przesyłam link do DB (DEUTSCHE BAHN). Przyda się przypadku zakupu biletu przez internet. Bilety na rowery można zakupić tylko i wyłącznie u konduktora. Link musi być podany w takiej wersji ponieważ DB blokuje (nie wiedząc czemu) próbę osadzenia linku na stronie: https://www.bahn.de/p/view/angebot/index.shtml

2. Wyspa Rugia.

Dojazd samochodem na Wyspę Rugię.

Dojazd na Wyspę Rugię nie stanowi wielkiego problemu. Jest ona oddalona od polskiej granicy około 180 km (autostrada) i dotarcie autem powinno zająć około 2 godziny. Na trasie jest wiele licznych miejsca na postój np. toaleta. Dojazd na wyspę nie wymaga przeprawy promowej. Prowadzą na nią dwa mosty. Jeden z nich (nie sposób go przeoczyć) jest najdłuższym mostem w Niemczech i przeznaczony jest tylko dla ruchu samochodowego. W przypadku, gdy Waszą wyprawę zaczniecie z miejscowość Stralsund zwróćcie uwagę, abyście wybrali odpowiedni most (nie ten duży).

wyprawy rowerowe Rugia most

most wyłącznie samochodowy

podróże rowerowe Rugia most

most przeznaczony również do ruchu pieszego i rowerowego

Bezpłatne miejsca parkingowe możecie z łatwością znaleźć korzystając ze strony gratisparken.de Spośród zaproponowanych miejsc parkingowych dobrze jest wybrać kilka – po dojeździe na miejsce może okazać się, że są zajęte, bądź zlokalizowane w „nieciekawych miejscach” np. z dala od miejsc zamieszkania, przy fabrykach etc.

Dojazd pociągiem na Wyspę Rugię.

Dojazd pociągiem do miejscowości Sassnitz. Ze Szczecina pociąg do Stralsund z przesiadką w Pasewalk. W Polsce radzimy zakup biletu bezpośrednio u konduktora (w niemieckim pociągu) – nie naliczana jest prowizja, jak to ma miejsce kupując bilet w kasie na dworcu.

Tak kształtowały się ceny biletów w pociągach DB w poprzednich latach. Bilet uprawniający do podróżowania po bundeslandzie Meckleburg Vorpommern:

1os. 23,00 €
2os. 27,00 €
3os. 31,00 €
4os. 35,00 €
5os. 39,00 €
Rower 5,5 €

3. Pojezierze Meklemburskie.

Dojazd samochodem na Pojezierze Meklemburskie.

Pojezierze Meklemburskie zlokalizowane jest około 140 km od granicy z Polską (licząc od przejścia w Kołbaskowie). 

Bezpłatne miejsca parkingowe możecie z łatwością znaleźć korzystając ze strony gratisparken.de Spośród nich dobrze jest wybrać kilka – po dojeździe na miejsce może okazać się, że są zajęte, bądź zlokalizowane w „nieciekawych miejscach” np. z dala od miejsc zamieszkania, przy fabrykach etc. Parkowanie „w dzikich” miejscach zlokalizowanych na terenach parków narodowych w Niemczech jest karane i możliwe jedynie na wydzielonych parkingach.

Dojazd pociągiem na Pojezierze Meklemburskie.

Dojazd pociągiem ze Szczecina do miejscowości Neustrelitz z przesiadką w Neubrandenburg. W Polsce radzimy zakup biletu bezpośrednio u konduktora (w niemieckim pociągu) – nie naliczana jest prowizja, jak to ma miejsce kupując bilet w kasie na dworcu.

Tak kształtowały się ceny biletów w pociągach DB w poprzednich latach. Bilet uprawniający do podróżowania po bundeslandzie Meckleburg Vorpommern:

1os.     23,00 €
2os.     27,00  €
3os.     31,00  €
4os.     35,00  €
5os.     39,00 €
Rower 5,5 €

II. Infrastruktura drogowa dla turystów rowerowych.

1. Wyspa Bornholm.

Nie bez powodu Bornholm nazywany jest „rajem rowerzystów”. Jej obwód wynosi nieco powyżej 100 km, natomiast długość tras rowerowych 230 km (jest ich w sumie 26). Większość z nich to prowadzi drogami asfaltowe. Południowa część wyspy oferuje szerokie plaże o drobniutkim piasku, natomiast północ to klify skalne, a tym samym liczne podjazdy i zjazdy. Niewielka powierzchnia Bornholmu pozwala poznać uczestnikom niemal wszystkie zakątki wyspy.

Właśnie ze względu na swoją infrastrukturę rowerową Bornholm stanowi bardzo ciekawy kierunek na rodzinne wyprawy rowerowe. Asfalt gładki jak stół podczas jazdy dzieci na rowerze, czy rodziców ciągnących przyczepkę z dzieckiem pozwala z większą łatwością na pokonywanie wielu kilometrów w ciągu dnia. Znacząca część dróg rowerowych jest oddzielona od ruchu samochodowego, co zwiększa dodatkowo bezpieczeństwo rowerzystów.

2. Wyspa Rugia.

Rugia charakteryzuje się rozmaitością terenu. Od płaskiego, po dość strome podjazdy i zjazdy. Jednego dnia pokonujesz drogę wzdłuż plaży nad brzegiem morza, kolejnego wspinasz się na strome podjazdy, aby obserwować bezkres morza z kredowych klifów, następnego jesteś w tajemniczym bukowym lesie, a jeszcze innego dnia przejeżdżasz przez piękne wioski oraz pola uprawne.

Trasa rowerowa wokół wyspy liczy około 240 km. Jakość tras (ich nawierzchnia) odbiega nieco od tych niemal idealnych zlokalizowanych na Bornholmie. Oczywiście znajdziemy wiele dróg o bardzo dobrej nawierzchni, ale również jest tu wiele dróg szutrowych, płyt betonowych (bardzo dobrze ułożonych), czy ubitych duktów prowadzących przez pola oraz lasy.

UWAGA!!! Należy zwrócić szczególną uwagę podczas poruszania się drogą L30 (centralno-wschodnia część wyspy) jadąc od południa – około 5km odcinek przed miejscowością Trent – brak trasy rowerowej, drogę trzeba dzielić z wieloma uczestnikami ruchu drogowego.

3. Pojezierze Meklemburskie.

Pojezierze Meklemburskie swoim obszarem obejmuje wiele parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz jeziora z charakterystyczną dla tego regionu fauną i florą. Jest zwane krainą 3 tysięcy jezior, które są poprzecinane siecią kanałów oraz rzek. Można tutaj zaplanować sobie odpoczynek od rowerów i wybrać się na spływ kajakowy. Pojezierze Meklemburskie ze względu na swoje walory krajobrazowe oraz czyste wody rzek i jezior stanowi atrakcyjny punkt turystyczny. Trasy rowerowe pod względem nawierzchni niemal identyczne jak na wyspie Rugii (w końcu to ten sam kraj).

UWAGA!!!

We wszystkich wspomnianych miejscach (Rugia, Bornholm, Meklemburgia) większość tras rowerowych jest oddzielona od ruchu samochodowego, co zwiększa poczucie naszego bezpieczeństwa. Nie należy jednak zapominać o tym, że również jeździmy po drogach współdzieląc jej nawierzchnię z samochodami, a tym samym ubrać się odpowiednio, aby być widocznym oraz stosować się do obowiązujących zasad ruchu drogowego.

III. Dostępność do miejsc noclegowych przyjaznych rowerzystom (noclegi na jedną noc).

Bornholm, Rugia oraz Meklemburgia oferują ofertują swoim turystom miejsca noclegowe w wielu hotelach, hostelach, pensjonatach oraz campingach. Niestety nie wszystkie z nich oferują noclegi na jedną noc. Miejsca noclegowe na jedną noc (i nie tylko) znajdziecie w naszych przewodnikach rowerowych.

Pamiętajcie o tym, iż w wysokim sezonie może być problem z dostępem do pensjonatów, hoteli, czy hosteli. Należy poczynić wcześniejsze rezerwacje. Szczególnie tyczy się to wyspy Rugii, która stanowi już od wielu lat najbardziej atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Niemiec. Docierały również do mnie informacje, iż ze względu na duże obłożenie, podróżujący mieli problem ze znalezieniem miejsca noclegowego nawet na campingu pod namiotem. Mnie osobiście taka sytuacja nigdy nie spotkała, pomimo tego, iż co roku podróżuję po tej wyspie.

IV. Jak postrzegani są rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego.

W każdym z tych krajów (Niemcy, Dania) rowerzysta jest postrzegany jako osobą współdzieląca drogę/jezdnię z kierowcą samochodu. Wyjeżdżając pierwszy raz i nie mają wcześniejszego doświadczenia z ich kulturą traktowania rowerzystów będziecie tym faktem zauroczeni. Wielokrotnie zdarzało mi się, czy to jadąc samodzielnie, czy z grupą doświadczyć sytuacji podczas której kierowca samochodu jadącego z naprzeciwka zatrzymywał samochód, wyłączał silnik i ruszał dopiero wtedy kiedy ja, bądź grupa go ominęliśmy, przy tym jednocześnie pozdrawiając nas i przesyłając uśmiech.

Informacje dodatkowe.

  1. Pamiętajcie o tym,  aby przed wyjazdem do danego kraju zapoznać się z zasadami dotyczącymi pandemii COVID-19. Mam nadzieję, że kiedy będziesz czytał ten artykuł ta sprawa nas już nie będzie dotyczyła.
  2. Przed wyjazdem wskazana jest wcześniejsza rezerwacja noclegów. Szczególnie kiedy miejscem noclegowym nie są campingi, czyli nie jest to nocleg pod namiotem.
  3. Podróżując po wskazanych miejscach na rowerze:

– możesz stale nocować w jednym miejscu i każdego dnia wybierać się na wyprawy rowerowe, a na nocleg wracać do miejsca noclegowego. Przy tym sposobie podróżowania musisz założyć przejazd większej ilości kilometrów w ciągu dnia (jedziesz tam i z powrotem), za to bez obciążenia i konieczności np. rozkładania namiotu;

– możesz nocować 2-3 noce w jednym miejscu objeżdżając i zwiedzając najbliższe okolice;

– możesz nocować każdego dnia w innym miejscu.

Przed wyjazdem zapoznaj się z panującymi zasadami ruchu drogowego obowiązujące w danym kraju.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł uławi Wam wybór kierunku na wyprawy rowerowe z dziećmi.

Jeżeli z Waszej strony pojawią się jakiekolwiek pytania, chcielibyście uzyskać porady związane z wyjazdami, bądź zakupić nasze przewodniki rowerowe po wskazanych miejscach serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Dziękujemy, że dotarliście do końca artykułu ukazującego 3 najbardziej atrakcyjne miejsca na wyprawy rowerowe z dziećmi.

Zaprszamy również do zapoznania się z artykułami pt: „Podróże rowerowe z dziećmi” oraz „Jak zorganizować niezapomniane wakacje z dziećmi?” Życzymy miłej lektury.

Do zobaczenia na dwóch kółkach,

Łukasz Konarski